Kısa adı SABİM olan, 21 STK nın aldığı 1-2 Ağustos iş bırakma kararı kapsamında tüm yurtta olduğu Mersin’de de basın açıklaması yaptık.

Tüm ana sorunlar ayrıntılı basın açıklamasında sunuldu. Ben üyelerimizin çoğunluğunu oluşturan aile hekimleri ve Aile sağlığı çalışanları ile ilgili birkaç söz söyleyeceğim. Kısaca SABİM adını verdiğimiz 21 stk nın biraraya gelmesiyle oluşan bir yapının bileşeniyiz. Bu yapı 22 Temmuz da bir basın açıklaması yaparak 1-2 ağustosta iş bırakma kararında olduğumuzu açıkladı. Üstünden çok geçmedi zamanlaması manidar bir şekilde, 2 gün önce aile hekimliği sözleşme ve ödeme yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Eskiden ceza yönetmeliği dediğimiz ve Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak hukuk yoluyla yok hükmüne getirip hiç ettiğimiz yönetmelik yerine moda akımına uyar gibi yama işi, yeni bir yönetmeliğimiz oldu. Vallahi bu son moda yönetmelik bizi çok güldürdü. Gülünmeyecek gibi değil zira bambaşka bir kanun olan aile hekimliği kanununu yine bambaşka bir kanun olan 657 dmk nun disiplin hükümleriyle yamamaya çalışmışlar. Akıllara zarar! Oysa ne anayasa, ne aile hekimliği kanunu ne de 657 sayılı dmk nun içeriği değişti. Bu haliyle bu yama dikiş tutmaz sayın bakan bilin isteriz. Kumaş elbiseye kâğıt yama yapılmaz. Elma ve armut gibi. Alt alta konup toplanmaz. Bu yamayı söker atarız. Daha doğrusu hukuk bu yamaya izin vermez. Yıllardır anlatıyoruz anlamıyorsunuz. Kötüyü daha kötüyle değiştirerek karşılık veriyorsunuz. Sanıyoruz yetkililerde hem niyet kötü hem de iş bilme, liyakat kötü. Öyle olmasa dün çoğumuza iş bırakırsanız cezalandırılırsınız diyen mesajlar ve resmî yazılar gönderip sendikal faaliyeti engellemeye çalışmaz bizleri tehditle baskı altına alıp korkutup yıldırmaya çalışmazdınız.

Peki dün akşam saatlerinde bizlere gönderdiğiniz mektuba ne demeli?Nedense her büyük eylemimizden önce bize mektup yazıyorsunuz. Son mektup da önceki gibi bir dolu vaad ve yapılan büyük işleri içeriyor. Okuyan önce sanır ki ortamımız dikensiz gül bahçesi. Şiddeti çözdük demişsiniz. Daha birkaç gün önce hastanelerde silahlı baskınlar , hekimlere silahlı saldırılar olmadı mı? İtibar demişsiniz. Daha birkaç ay önce bir vatandaş medyada biz artık doktor dövebiliyoruz diye övünmedi mi? İtibarımızı getirdiğiniz nokta bu. Eserinizi görün. Gelirimizi çok arttırmışsınız. Biz niye farketmedik?Aldığımız para miktarını değil o parayla geçen yıllara göre kıyaslamalı alım gücümüzü konuşalım isterseniz. Emekliliğe yansıyan tek ödeme demişiz, destekten teşvikten 1000 parçaya bölünmüş olmadık şartlara bağlayarak vermemek için fırsat kolladığınız bir paradan söz ediyorsunuz. Ha cari gider ödemlerimizin yetmediğinin, aile Sağlığı çalışanı arkadaşlarımızın teşvik ödemelerinin tavana takıldığı için çok gülünç olduğunun farkında olduğunuzu da yazmışsınız. Sanırız mektubun somut ve gerçek tek yanı o. Madem öyle eylemi kırmaya yönelik mektup yazacağınıza neden değiştiremediniz aile Sağlığı çalılanları ile ilgili kanun maddesini? Neden çıkarmadınız oradaki 1.5 sayısını örneğin en azından 3 e ? Sayısız torba yasalardan birine bakardı. Samimi olduğunuzu düşünmüyoruz. Yanlış algı yaratma çabanız boşuna.

Mektupta bir yer dikkatimizi çok çekti. Tartışmasız çok haklı olduğumuz taleplerimiz yerine getirilmediği gibi hep bizi daha kötüsüne maruz bıraktığınız, randevu taleplerimize cevap vermeyerek iletişim yollarını kapattığınız için yapılan bu eylemlere “sokak yoluyla” deyip hoş karşılamayacağınızı belirtmişsiniz. Biz, demokratik ülkelerde insanların derdini dile getirdiği ve yasal sayılan sokaklarda değiliz henüz sayın bakan. Demokratik hak mücadelemiz için alanlarda basın açıklaması yapıyoruz.

Uzun sözün kısası; bizi yamalı bohçalarla yönetemez,boş vaatlerle dolu mektuplarla kandıramaz, onurlu hak mücadelemizi SOKAK tarzı diyerek kendinizce aşağılayamaz, kelimelerin arasına sıkıştırdığınız tehditlerle korkutamazsınız. İnsanlık onurumuz için , meslek onurumuz için , insanca yaşamak ve insanca çalışmak için mücadelemiz devam edecek. Emin olun.

Birlik ve Dayanışma Genel Hukuk Sekreteri Uzm. Dr. Çağlar Özen

Sitemiz size daha iyi bir hizmet verebilmek için kişisel olmayan verilerinizi (gezinme, sayfa geçişleri vs.) tarayıcınızda saklamaktadır.