iş bırakma kararlarıdelegegenel merkez seçim
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
25°C
İstanbul
25°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
25°C
Pazar Parçalı Bulutlu
25°C
Pazartesi Az Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
25°C

Kamuoyuna Duyrulur

Kamuoyuna Duyrulur

       

KAMUOYUNA DUYURULUR

 

Bakın…Burası çok önemli!

 

Sağlık çalışanları, salgının yönetilememesi nedeniyle ülkemizin sürüklendiği akibet için son derece endişelidir.

 

Başından beri gerçekler görmezden gelinerek, gerçek veriler gizlenerek sadece rakamlarla yapılan sözde salgın kontrolü tüm basamaklardaki hekim ve sağlık çalışanlarının başa çıkmakta zorlanacağı aşamalara gelmektedir.

 

Tablolarla yapılan mücadele, tablolara yansıyacak sayıların “iyi” görünmesini sağlayacak test kriterleri ve sayıları, tıbbi anlamı olmayan vaka tanımlamaları, mümkün olan en düşük oranda gösterilmeye çalışılan ölüm sayıları toplum sağlığını hiçe sayarak pandemi mücadelesini siyasi öncelik ve ayrıcalıklarla yürütmekten başka bir şey değildir. Bilim otoritelerini vitrin olarak kullanıp halkın sağlığını ve sağlık profesyonellerini tehlikeye atmaktır.

 

Bakın…Burası çok önemli!

 

Sağlık sisteminin fiziki ve donanım koşullarını “güzel aldırmazlık” hali içinde olduğundan daha yeterli göstermeye çalışmak tüm bilimsel gereklere aykırı, tamamen politik bir aldatmacadır. Yeterli ve zorunlu korunma ve güvencesi, uygun çalışma şekil ve koşulları sağlanmayan sağlık çalışanlarını salgınla baş başa bırakmak, yaşanan olumsuz tüm sonuçları onların üzerine yıkmaktır.

 

Bakın …Burası çok önemli!

 

Tüm kaynakların kullanımı vatandaşın bu zorlu dönemi her açıdan sağlıklı bir şekilde atlatmasını sağlayacak şekilde planlanması gerekirken bir salgın hastalığın sonlandırılmasında en önemli koşullardan biri olan aşılama için ön görülü, akılcı ve etkili tedbirler alınmamıştır.  Aşı temini ve sürekliliğindeki sıkıntılar sosyal devlet sorumluluk, anlayış ve gereklerinden çok uzaktır. Aşı yoktur!

 

Bakın…Burası çok önemli!

 

30 Nisan -17 Mayıs tam kapanma kararının ilk günlerini yaşarken görüyoruz ki bu tedbir de hastalık kontrolü amaçlı olmayıp vatandaşın yaşanacak ekonomik sıkıntılarını gidermeyen, muafiyet ve kısıtlama kriterleriyle hiçbir bilimsel dayanağı olmayan, ayrıcalık ve tuhaf öncelikleriyle tamamen ve sadece göstermelik siyasi bir sözde tedbirdir.

 

Bilim vurgusu yapılarak bilimden uzak, kontrolümüz altında diyerek kontrolden uzak, “başarılı” ilan edilerek herhangi bir başarıdan uzak şekilde yapılan salgın yönetimine rağmen bugünkü durumun olabileceğinden daha kötü olmamış olması sadece ve sadece üstün çaba ve özverileriyle yoğun ve yorgun bir şekilde devam eden, pek çok kayıplar veren, ön dört aydır tüm yükü üstlenen sağlık çalışanları sayesindedir. Covid-19 pandemisinin ciddiyeti göz ardı edilerek bu şekilde devam edilmesi halinde ne yazık ki sağlık profesyonellerinin gayreti de yetmeyecek, tükenme, tıkanma ve çökme kaçınılmaz olacaktır.

 

Bakın…Burası çok önemli!

 

Tam kapanma kararı ile birlikte Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle 10-11-12 Mayıs tarihleri tüm kamu personeli için idari izin ilan edilmesine rağmen sonrasında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün ikinci bir yazısıyla Aile hekimliği çalışanları kapsam dışı bırakılarak asgari personel ile çalışmaya zorlanmaktadır. Kanunen ve hukuken geçersiz, usule uygunsuz ve gereksiz bu istisna kabul edilemezdir ve edilmeyecektir.

 

Aile hekimliği çalışanları bu mücadelede vazifesini, ödemesi vaat edildiği halde karşılıksız, gereği ve gerektiği gibi eksiksiz yapmış ve yapmaktadır. Tüm basamaklardaki sağlık alanları dahil tüm kamuda kullanılacak olan bu hak, Aile Sağlığı Merkezleri işleyişini en iyi şekilde planlama bilinç, sorumluluk ve yetkisine sahip Aile hekimliği çalışanlarının da hakkıdır.

 

Bakın…Burası çok önemli!

 

10-11-12 Mayıs 2021 tarihlerinde Aile Sağlığı Merkezleri KAPALIDIR.

Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları İDARİ İZİNLİDİR.

 

İdari izin hakkı ihlalinin devam durumunda sendikamız üyelerimiz için gerekli öneri ve tedbiri sağlayacaktır.

 

 

BBSÇ BİRLİK VE DAYANIŞMA SENDİKASI

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.