Saygıdeğer Halkımıza

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş’ün her satırı bir makale konusu olmayı hak eden açıklamalarını kaygıyla izledik.

Halkımız, “merd-i kıpti şecaat arz eylerken sirkatin söylermiş” buyurmuşlar…
Sağlıkçılar olmasa sağlığı yönetmek ne kolay olurdu değil mi dedirten açıklamalardı bunlar…

Sorularımız ve cevaplarımız var Sayın Müsteşara:

Derler ki; “sağlıkta şiddetle ilgili yasa mevcut, yargıda ve kolluk kuvvetlerinde sorunlar var”. Sayın Müsteşar, bu koordinasyon sorununu biz mi çözeceğiz? Müsteşarlık makamı, sorunu tespit edip dert yanma makamı değildir.

Derler ki; “Hakime savcıya şiddet uygulansa böyle mi olur?” Biz de sormak isteriz: Size şiddet uygulansa değişik mi olur?
Velhasılı biz kırk kişiyiz, birbirimizi biliriz. Tavşana kaç, tazıya tut politikalarını sağlıkçılar yutmaz.

Derler ki; “Beyaz kod”… Başına gelen bilir ki “beyaz kod uygulaması içi boş, ağzı belli olmayan bir kuyudur. Boş ve belirsiz bir kuyuya bile rakamlarını verdiğiniz ölçüde taş düştüyse, gerçek çok daha acıdır.

Derler ki; “sağlıkçıya şiddet uygulayana 24 saat gözaltı önemli, sağlık okur yazarlığı önemli”… Biz de sorarız: Sağlık okuryazarlığını biz mi vereceğiz? Sağlıkçıyı hedef gösteren, yalan yanlış onlarca kamu spotunuzun arasında bir tane bu konuda ya da sağlıkta şiddet konusunda spotunuz var mıdır?
7/24 güvenlikten bahsediyorsunuz… Çağdaş toplumlarda eğitim ve demokrasi kurumları toplumlara yön verir, orta çağa itilmiş toplumlarda polis, mahkeme, cezaevi…Tercihinizi merak etmekteyiz!

“Yeni dönemde hastalar mahallelere dağıtılacak, asmler daha konforlu hale getirilecek” ne demektir? Hastalar zaten nerededir ki? Konfordan kastınız nedir? Korkarız ki yıllardır yaptığınız üzere sağlık hizmeti ile otelciliği gene birbirine karıştırmaktasınız!

Sorunun hastanelerinin yükünün ASM’lere kaydırılması ve o arada kör-topal işletilecek bir sevk zinciri sistemi ile hastanelerdeki şiddeti ASM’lere sevk etmekten yana tercih etmektesiniz. Çünkü ASM’ler sahipsiz, ASM’lerde olanı 3-5 kişi duyar değil mi?

Pozisyon kaygınızı anlıyoruz, insani bir hırstır. Ama insanların gözüne baka baka söylediğiniz yalanları kabul etmiyoruz….Şiddetten yana mısınız? Sağlıkçının yanında mısınız? Bilmek istiyoruz..eyüp

Bir cevap yazın

Sitemiz size daha iyi bir hizmet verebilmek için kişisel olmayan verilerinizi (gezinme, sayfa geçişleri vs.) tarayıcınızda saklamaktadır.