Cumhurbaşkanı’na hakaret davaları Türkiye’yi ‘orta dünya’ya çevirdi. Recep Tayyip Erdoğan’ın farklı ruh hallerindeki fotoğraflarını Yüzüklerin Efendisi karakterlerinden Gollum’a benzeten caps’i paylaştığı için yargılanan Aydınlı doktor Bilgin Çiftçi’nin davasında mahkeme, Gollum’un kötü karakter olup olmadığının elirlenmesi için bilirkişi atanmasına karar verdi.
Erdoğan’ın yeme, içme ve şaşırma hallerinde çekilmiş fotoğraflarını Yüzüklerin Efendisi serisi karakterlerinden Gollum’a benzeten caps’ini Doktor Çiftçi’ye ilk olarak idari soruşturma sonucu “memuriyetten men” cezası verilmişti. Ayrıca hakkında Erdoğan’ın “müşteki” sıfatıyla yer aldığı ceza davası açılan Çiftçi, 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Davanın dün Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 4. duruşmasında sanık avukatları “müşteki Erdoğan”ın sıradan bir kişi olmadığının altını çizdi. “Müştekinin” Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcimiz Can Dündar’ın tutuklanması olayındaki kişi olduğunu anımsatarak, dosyanın “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesini istedi.
[Haber görseli]

ANGELINA JOLIE, PAPA ve OBAMA DA DOSYADA

Daha önceki duruşmada Yüzüklerin Efendisi’ni izlemediği ortaya çıkan ve davayı erteleyen Mahkeme Başkan Murat Saz, bu kez de “bilirkişi atanmasına” karar verdi. Bunun için İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne yazı gönderilerek davranış bilimci, psikolog ile sinema televizyon uzmanı akademisyenlerden oluşan bir heyet oluşturulmasını istedi. Bunun üzerine sanık avukatları, Angelina Jolie, Papa ve Obama’nın da Gollum’a benzetilmiş fotoğraflarını dava dosyasına sundu.
Çiftçinin avukatlarından Hicran Danışman, davanın artık Gollum’u yargılama aşamasına geldiğini belirtti. Danışman, “Biz aslında bu görselin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini istiyoruz. Siyaset adamlarının belki de rencide edici karikatürlere, eleştirilere tahammül etmesi artık AİHM ilke kararlarına da girmiş durumda. Ancak anlaşılan hakimler bunu pek dikkate almıyor. Dolayısıyla biz de Gollum’un savcının iddia ettiği gibi ‘kötü karakter rolündeki yaratık’ olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz. Dava, iyice trajikomik bir davaya dönüştü. Burada savunma yapıyor olmak bile komik. Çiftçi’nin bırakın beraat etmesi, böyle bir yargılamanın yapılması bile hem hukuk hem akıl dışı. Artık Gollum yargılanmaya başladı. Gelinen aşamada müvekkilimizden çok Gollum’u savunmaya başladık. Türkiye’nin ifade özgürlüğü açısından geldiği noktayı bu dava en çarpıcı biçimde gösteriyor” dedi.

‘GOLLUM’A BERAAT İSTİYORUM’

Çiftçi ise duruşma sonunda şaşkınlığını üzerinden atabilmiş değildi. Duruşma öncesinde eşinin kendisine Karya Prensesi Ada’nın yaşamından kesitler aktaran kitaptan bir bölüm okuduğunu belirten Çiftçi. “3 bin yıl önce Prenses Ada, ‘Nasıl olur da insanlar düşüncelerinden ötürü cezalandırılır?’ diye Helen kralını eleştiriyordu. Ama 3 bin yıl sonra bile birşeylerin değişmediği görülüyor. Böyle bir davanın açılması bile skandaldır. Davanın asıl mağduru ben ve hastalarımdır. ‘Yok artık bu kadar da olmaz’ diyerek bugüne kadar geldik. Ben bu paylaşımı hakaret kastıyla yapmadım. Mizahi bir caps olarak gördüm. Üstelik benimle birlikte binlerce kişi de aynı paylaşımı tekrarlamıştı. Sonunda adaletin tecelli edeceğini ümit etmek istiyorum. Umarım benimle birlikte Gollum da beraat eder” dedi.

01 Aralık 2015 Salı – Cumhuriyet

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/438521/Erdogan_icin_Gollum_yargilaniyor__Bilirkisi_bile_atandi.html

Bir cevap yazın

Sitemiz size daha iyi bir hizmet verebilmek için kişisel olmayan verilerinizi (gezinme, sayfa geçişleri vs.) tarayıcınızda saklamaktadır.